Efterårsretreat på Langeland


Begivenhedsdetaljer


 

»boost og forkæl krop og sind«

med
yoga – qigong – mindfulness – mantrasang – filosofi – visionboards –
bål & kakaoceremoni – vildmarksbad – saunagus


Tag med Lisbeth & Pia på vitaliserende og fordybende
wellnessweekend på Langeland d. 31/10 – 2/11 2025

Vi arbejder med både yin- og yangyoga, dyrker vitaliserende qigong og dykker ned i qigongens filosofi. Vi fordyber os i effektive åndedræt, mediterer og dyrker mantrasang og bruger den omkringliggende skønne natur til nærværende mindfulde aktiviteter.

Vi reflekterer over året, der går på hæld og det nye års komme, samles om bålet til nærende kakaoceremoni og praktiserer manifestationens kunst. Vi forkæler os selv med vildmarksbad og saunagus.

Hver dag byder på forskellige fordybende sessioner og ind imellem har du rig mulighed for at slappe af og fordøje de kropslige og mentale input.


Indkvartering

Vi bor på nyrestaurerede Shanti Retreat i Spodsbjerg på Langeland. Stedet består af flotte historiske bindingsværksbygninger, samt en stor paradisisk have med gamle frugttræer og bålplads. Der er desuden adgang til vildmarksbad, koldtvandsbassin og sauna. Stedet er beliggende i naturskønne omgivelser i gåafstand til dejlig sandstrand og en hyggelig lille havneby.

”Shanti” stammer fra Sanskrit og betyder fred og indre ro. Som navnet antyder er rammerne på Shanti Retreat perfekte til fysisk og mental rekreation.

Stedet har 14 værelser, som alle er indrettet med to enkeltsenge (et enkelt med tre senge) og stemningsfulde møbler. Der er 4 store badeværelser, hyggeligt opholdsrum med brændeovn, langbord til måltiderne og en smuk, stor og stemningsfuld yogasal. Hvis du kan nøjes med mindre komfort, har du mulighed for at vælge vores delte discountværelse, som har køjesenge.

Alle indendørsområder er skofrie. Derfor anbefaler vi at medbringe tykke sokker eller indesko.

 

 

 

Forplejning

Opholdet er all inclusive og du tilbydes let morgenforfriskning, brunch, eftermiddagssnacks og middag hver aften. Maden er velsmagende og sansestimelerende og tilberedt af friske lokale råvarer af vores dygtige kok, Nick. Derudover er der fri adgang til kaffe/te og frugt hele dagen. 

NB! Sodavand og vin kan tilkøbes på stedet eller medbringes.

 

 

Undervisning

Både Lisbeth og Pia er rutinerede undervisere og dækker tilsammen et bredt spektrum af yoga, qigong og mindfulness, samt mange andre forskellige former for arbejde med krop og sind. 

Du vil i løbet af weekenden tilbydes undervisning i: yin- & yang-yoga , qigong, åndedrætsøvelser, mantrasang, meditationer og kropsscanninger. Undervisningen vil veksle mellem teoretiske oplæg, praktiske sessioner og kreative indslag.

Det er ikke nødvendigt at kende til hverken yoga eller noget af det andet – du kan sagtens være!

Der er mange tilbud, men ingen deltagertvang, så du vælger selv til og fra blandt de mange tilbud.

 


Priser og tilmelding

Prisen for deltagelse på weekendens retreat er 3495,- kr. all inclusive 

Du betaler kun depositum på 995,- kr. ved tilmelding og sikres dermed en plads. 
Det resterende beløb opkræves d. 1. september 2025.

 

Inkl. i prisen er:

  • Indkvartering på delt dobbeltværelse (mulighed for tilvalg af enkeltværelse mod ekstraopkrævning)
  • Fuld forplejning i alle 3 dage – alle måltider inkluderet
  • Fri adgang til kaffe/the og frugt alle dage
  • Den komplette undervisningspakke inkl. materialer
  • Fri afbenyttelse af yoga- og meditationsudstyr
  • Bål og kakaoceremoni
  • Adgang til vildmarksbad, koldtvandsbassin og sauna inkl. gus med vores skønne gusmestre: Lone & Jan
  • Mulighed for både alenetid og samvær

 

Ekstra ydelser, som kan tilkøbes

  • Enkeltværelse 500,- kr.
  • Linned- og håndklædepakke
  • Sodavand og vin

 

Tilmelding

 

 

Dit hurtige overblik

Hvad:
Massevis af super god og alsidig yoga og mindfulness, qigong, meditationer, mantrasang, åndedrætsøvelser, kakaoceremoni, hygge og afslapning + lækker sansestimulerende mad lavet af vores dygtige kok – Nick

 

Hvem:
Alle kan deltage – ingen forhåndskendskab er nødvendig. Max 18 deltagere

 

Hvornår:
Fredag d. 31. oktober kl. 9.00 til søndag d. 2. november kl. 11.00  (vejledende tidspunkter)

 

Hvor:
Retreatet finder sted på det fantastisk beliggende og meget stemningsfulde Shanti Retreat ved Spodsbjerg på Langeland.
Adressen er
Spodsbjergvej 275, 5900 Rudkøbing

 

Pris:
3495,- kr. all inclusive 

Du betaler kun depositum på 995,- kr. ved tilmelding og sikres dermed en plads. 
Det resterende beløb opkræves d. 1. september 2025.

  • Tillæg for enkeltværelse: 500,- kr.
  • Tilvalg af linned- og håndklædepakke: 100,- kr.
  • Vin og sodavand kan tilkøbes.

 

Tilmelding og betaling:

 

 

Savner du svar
…kan du altid kontakte Pia eller Lisbeth

Pia Mandalis
Tlf. 28951370

Lisbeth Danielsen
Tlf. 29802551

 

Vi glæder os til afslapning, nydelse, hygge og fordybelse sammen med dig ❤️

Lisbeth & Pia

 

Du kan også downloade din egen digitale folder eller dele den med én, du har lyst at tilbringe weekenden med…